Bajnoki címek és válogatott meghívók

ATLÉTIKA – Hegyifutó országos bajnokság

Nemrég 230 sikerre éhes futó vágott neki – a Mátra északi oldalának erdőiben – még elviselhető kánikulában az idei hegyifutó bajnokság szinte végig emelkedő útvonalának. A salgótarjániak két bajnoki címet is bezsebeltek, és két futót is meghívtak a szeptember közepén esedékes világbajnoki keretbe.

A Salgótarjáni AC U20-as bajnokcsapata (balról): Ferencz Flóra, Fésűs Evelin, Burai Virág.

A Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) Hegyi- és Terepfutó Bizottsága, és a Futapest Klub által rendezett eseményen két táv (3,4 és 10,4 km) várta az indulókat. A versenyengedéllyel rendelkező futók közül az U20-as lányok a rövidebb, mindenki más a hosszabb távon volt érdekelt. Azok, akik nem rendelkeztek igazolással, egy nyílt futam keretében választhattak a két penzum közül. A hegyifutó országos bajnokságon felnőtt dobogósok és az U20-as korosztály első két helyezettje automatikus indulási jogot nyert a szeptember 19-én, Walesben megrendezendő világbajnokságra. A bizottság azonban árgus szemekkel figyelte a többi helyezettet is, hisz kibővíthette az utazó keretet.

A rövidebbik távon (Mátraháza-Kékes) a Pásztón tanuló Illich Márk pályacsúccsal (17:09) szerezte meg az első helyet a nyílt futamon. Az U20-as lányok bajnoki versengésében a Salgótarjáni Atlétikai Club (SAC) futói taroltak. Egyéniben a győzelmet Fésűs Evelin szerezte meg, aki a tavalyi győztes idejét megdöntve, 20:55 perccel győzött a 15 fős mezőnyben. Evelin idén tájfutásban is korosztályos válogatott lett, és a Kékes tetején eldőlt, hogy a hegyifutó válogatott tagjaként is címeres mezt húzhat majd a szeptemberi vb-n. Két csapattársa, a rövidebb, és laposabb pályákra készülő Burai Virág és Ferencz Flóra is odatette magát a bajnokságon, ennek köszönhetően a SAC csapata is bajnoki címnek örülhetett. A négy csapat között 14 helyezési pontot gyűjtöttek, ami mindössze kettővel volt jobb az ezüstérmes váciaknál, ebből is látszik, hogy minden egyes helyezésnek hatalmas jelentősége volt.

Széll Tamás (Zenit SE) negyedik helye is címeres mezt ér.

A hosszabbik távon, a felnőttek mezőnyében is volt nógrádi induló, mégpedig a hegyifutó bizottság látóterében már egy ideje jól mozgó Széll Tamás. A Zenit SE versenyzője Parádról 53:10 perc alatt futott fel Kékesre, ahol negyedikként ért célba (37 induló között). A dobogóról fél perccel maradt le, míg a győztestől alig több mint két perc hátrányt kapott. Bár alanyi jogon így nem szerzett indulási jogot, a bizottság mégis úgy határozott, hogy teljesítménye alapján a zenites is utazhat Walesbe. Az U20-as fiúk között – a szintén tájfutásból ismerős – Stork Mihály a hatodik helyen végzett.

A nyílt futamokon szécsényi, berkenyei és diósjenői futóval is találkozhattunk.

Nógrádi eredmények.

Bajnokság.

U20-as lányok (3,4 km, 15 induló): 1. Fésűs Evelin 20:55 perc … 6. Burai Virág 23:17. 7. Ferencz Flóra (valamennyien SAC) 24:05. Csapat (4): 1. Salgótarjáni AC 14 pont. U20-as fiúk (10,4 km, 13): 6. Stork Mihály (SAC) 1;04:33. Férfiak (10,4 km, 37): 4. Széll Tamás (Zenit SE) 53:10 … 22. Stork Mihály 1;04:33.

Nyílt kategória.

Rövid táv (3,4 km). Nők (56): 1. Fésűs Evelin 20:55 perc … 7. Burai Virág 23:17 … 8. Ferencz Flóra 24:05 … 10. Sági Barbara (Berkenye) 24:34 … 37. (korcsportjában 3.) Czele Jánosné 34:02 … 43. (4.) Homoki Marianna (mindketten Szécsényi AFT) 36:03. Férfiak (53): 39. (2.) Czele János (SZAFT) 24:57. Hosszú táv (10,4 km). Férfiak (95): 4. (2.) Széll Tamás 53:10 … 7. (1.) Sági József (Berkenye) 54:23 … 29. (6.) Stork Mihály 1;04:33 … 71. (11.) Hugyecz Zoltán (Pásztói HUFEZE SK) 1;19:58. 72. (3.) Széll József (Zenit SE) 1;20:04 … 98. (21.) Csurja Gábor (Diósjenő) 1;32:56 … 118. (2.) Jusztin Ferenc (Szécsény és Dornyay SE) 1;47:37.