Éremhalmozások és címvédések

ATLÉTIKA – Szervátültetettek IX. Európa-bajnoksága

A napokban Finnországban, Vantaa városban rendezték meg a IX. Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságát, ahol két nógrádi kötődésű atléta is rajthoz állt.

13669357_1419731081386778_4358101989142337902_o

Zilaj Csaba két aranyat és négy ezüstöt nyert.

Finnországban összesen nyolc sportágban (bowling, asztalitenisz, darts, tollaslabda, petangue, tenisz, úszás, atlétika) rendeztek versenyeket. A 24 résztvevő országból nagyságrendileg ötszáz sportoló jelentkezett a bajnokságra, a magyar csapat 45 szervátültetett és 3 művesekezelt sportolóval képviselte hazánkat. Ebben 26 vese, 10 máj, 3 vese-máj, 4 csontvelő és 2 tüdőátültetett kapott helyet, a versenyzők egészségéért két orvos és egy masszőr is felelt a világverseny alatt. A hét folyamán a magyar csapat összesen 35 arany-, 32 ezüst-, valamint 28 bronzérmet szerzett, mellyel a házigazda finnek mögött a második helyet szerezték meg az országok összesítésében.

A mezőnyben újra helyet kapott Zilaj Csaba, aki Szécsényfelfaluból utazott a rendezvényre, aki az első napon a minimaratonon állt rajthoz. Az 5 kilométeres távon a korcsoportok összevonásai miatt a nógrádi egyéniben a kilencedik helyet (21:58 perc) szerezte meg, viszont a csapatok között a második helyen végeztek Gelencsér Róberttel, valamint a korábbi salgótarjáni Venyercsán Lászlóval (egyéniben negyedik, 20:28 perc) a csapatban.

13680071_1418652428161310_8398722021897627869_o

Venyercsán László Európa-rekorddal védte meg címét.

Zilaj aztán pár nappal később, szakadó esőben szerepelt, 100 és 400 méteren volt érdekelt. A rövidebb távon a második (13,29 mp), egy körön viszont az első helyen ért célba (1:04,54 perc), amivel megvédte Európa-bajnoki címét. Másnap 200 és 800 méteren, valamint a 4×100 méteres váltófutásban volt érdekelt. A két egyéni számban ezüstérmet szerzett (27,31 mp és 2:30,36 perc), viszont a nagy érdeklődéssel figyelt 4×100-as váltóban az előfutamból a legjobb idővel kerültek tovább. A döntőben szintén egy nagyszerű futással az első helyen végeztek, megvédve ezzel bajnoki címüket (47,50 mp, csapattagok: Gelencsér Róbert, Jánka Sándor, Velkey-Guth Ádám, Zilaj Csaba). Zilaj így összesen két arany, és négy ezüstéremmel járult hozzá a magyar csapat sikereihez.

A korábbi salgótarjáni, Venyercsán László a minimaraton csapat-ezüst mellett az 5 kilométeres gyaloglásban volt érdekelt, ahol megvédve korábbi elsőségét, új Európa-rekorddal (24:46,13 perc) újabb Európa-bajnoki címet nyert. Emellett 1500 méteren szerzett még egy bronzérmet (5:26,92 perc).

FOTÓK: trapilap.hu