Hol volt ez a küzdőszellem?

KOSÁRLABDA – NB I/B, Keleti csoport, férfiak, 21. forduló

Nyolc vereség után győzött ismét a Salgótarjáni KSE együttese, amely az alapszakasz utolsó előtti fordulójában, nagy meglepetésre, a korábbi válogatott játékosokkal felálló listavezető Debrecent fektette két vállra. ALBUM

Salgótarjáni KSE – Debreceni EAC 83–81 (19–26, 12–18, 20–22, 32–15)

Salgótarjáni Városi Sportcsarnok, 200 néző, vezette: dr. Mészáros, Sentényi, Major. Salgótarján: Dániel P. 3, HARRIS 12, Blaskovits L. 10/3, JAKAB P. 19/9, BÉRES D. 19. Csere: Debreceni G., CSAPAI 13/3, Mucsibabics 7/3. Edző: Molnár István. Debrecen: Velkey 16/12, MOLNÁR A. 12/3, Varga Á. 6/3, FARKAS A. 20/12, SZABÓ M. 14/3. Csere: Kósa, Erdei 5/3, Lajsz 3, Opre 3/3, Pék 2. Edző: Berényi Sándor. Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–9, 6. perc: 13–9, 12. perc: 19–29, 15. perc: 26–32, 18. perc: 26–41, 24. perc: 40–46, 30. perc: 51–66, 35. perc: 60–66, 38. perc: 77–68 (!), 40. perc: 83–78. Kipontozódott: Béres D. (37.).

Album

DSC_0623

Béres Dávid jól kezdte a meccset

A várakozásoknak megfelelően a nyíltan az élvonalba jutást zászlajára tűző, s az idény előtt, illetve közben ennek megfelelően erősítő DEAC kezdte határozottabban a Keleti csoport legjobb és legrosszabb formában lévő együtteseinek (a fordulót megelőzően a házigazdák nyeretlenségi sorozata nyolc, míg a látogatók győzelmi szériája tizenkét találkozót számlált) szombat esti összecsapását, melynek harmadik percében már 3–9 állt az eredményjelző táblán. Kisvártatva viszont engedni látszottak a szorításból a vendégek, amit kihasználva a főként a remekül működő Béres-Dániel páros kapcsolatra építő piros-feketék nem csak felzárkóztak, de egy 10–0-ás futással négy ponttal el is léptek. Igen ám, de ekkor megint észbe kaptak az ex-válogatott centereik, a korábbi salgótarjáni játékos és edző hasonnevű fia, Farkas Attila, illetve a Svédországból szezon közben hazacsábított Szabó Miklós vezette hajdúságiak, így az első rövid pihenőre végül 19–26-os részeredménnyel vonulhatott a két alakulat. A kisszünet után Szabó triplája pedig, a meccs során először, immár kétszámjegyű különbséget eredményezett, s a kintről felettébb eredményes debreceniek, a kedvelt sportriporteri fordulattal élve, inkább küzdelmes, mintsem magas színvonalú második felvonás végéig különösebb probléma nélkül meg is őrizék ekkor kiharcolt előnyüket (31–44 a nagyszünetben).

DSC_0622

Molnár István sem értett minden ítéletet…

Bár a harmadik játékrész eleje tarjáni szempontból kifejezetten reménykeltőre sikeredett, hiába zárkózott fel az SKSE Béres két kettő plusz egyes akciója, valamint Jakab három hibátlan büntetője révén villámgyorsan hat pontra, a játékvezetők által gerjesztett ellenszélben hamarosan összeomlott a bátor offenzíva. A mienk legjobbja, a negyedik személyiét begyűjtő Béres egykettőre a kispadon találta magát, majd a síp nagymesterei Jakab ellen ítéltek érthetetlen módon technikai hibát. A „mesterségesen” életre keltett Berényi-gárda pedig köszönte szépen a segítséget, s Velkey, Farkas és Opre távoli találataival a periódus végére korábbi fórját nem csak visszaszerezte, de azt két egységgel meg is növelte.

DSC_0649

Csapai Péter kulcsfontosságú kosarakat szertett a hajrában

A végső etap előtt, 51–66-os állásnál gyaníthatóan nagyon kevesen kételkedtek a listavezető magabiztos sikerében, a záró tíz perc kezdete ugyanakkor azt mutatta, hogy az újabb két pontot szinte már a zsebükben érző, s a tekintélyes előny birtokában talán túlságosan is jóllakottá, elbizakodottá váló egyetemistákkal szemben a tarjáni játékosok még korántsem törődtek bele a látszólag elkerülhetetlenbe. Miközben Velkeyék olykor felelőtlenül, tipikusan a „következő majd úgy is bemegy” hozzáállással szórták el egyre másra a labdákat, a lehetőségre kiválóan ráérző piros-feketék minden egyes támadásra és védekezésre maximálisan odakoncentráltak. Hiába kértek gyors egymásutánban kétszer is időt a DEAC szakvezetői, a vendégek teljesen elbizonytalanodott klasszisai a folytatásban is képtelenek voltak az engedetlen „bőrgolyót” a helyére parancsolni. Molnár András és társai első tizennégy mezőnykísérletük egyikét sem tudták értékesíteni, a túloldalon ellenben a kiegészítő emberek keze is kezdett egyre gyakrabban elsülni. A fergeteges, 26–2-es (!) nyitányt produkáló tarjániak 67–66-nál vették át a vezetést, a végjátékot pedig, Mucsibabics és Csapai tripláinak, valamint utóbbi újabb palánkrengető zsákolásának hála, immár nyolcpontos előnyből kezdhették. Ekkor persze már a debrecenieknek is kezdett leesni, hogy ha nem figyelnek oda, ennek hatalmas blamázs lehet a vége, s Varga négypontos akciójával, valamint Farkas palánkos hármasával, alig fél perccel a dudaszó előtt, két pontra meg is közelítették a mieinket. Sőt, Harris két elrontott büntetőjét követően, az utolsó másodpercekben labdájuk volt a győzelemhez, Velkey hárompontos kísérlete azonban célt tévesztett, így a lefújás után a több mint két hónapos böjti időszakukat egy fejedelmi vad „elfogyasztásával” lezáró tarjániak örülhettek. Más kérdés, hogy ennek a lelkes, eltökélt játéknak a fényében válik csak igazán érthetetlenné az utóbbi időszak mélyrepülése…

Molnár István: – Amit a fiúknak az öltözőben mondtam, azt nem lehet leírni, mert nem tűri a nyomdafestéket. Kérdésem költői: hol voltunk nyolc fordulón keresztül, ha így is tudunk egymásért harcolni?

Berényi Sándor: – Gratulálok a Salgótarjánnak, a hazaiak, különösen a záró felvonásban, extázisban játszottak. Azt gondolom ugyanakkor, hogy a fault- és büntetőarány sok mindet elmond…